Назва говорить сама за себе. Її використовують при діареї, але не тільки. Це зілля може вилікувати, навіть, дизентерію.
Росте заткни гузно практично по всієї території України. Причому де завгодно: на смітниках, в дворах, на незайманих полях, стернях, городах, на перелогах, понад дорогами, в лісосмугах.
Злинка –однорічна світлолюбна рослина. Рослина потрапила у Європу з Канади. Нею було набито опудало птаха, привезеного в дар Людовику 14-му в середині 17-го століття. Отак і потрапила ця рослина до нас, розповсюдившись по Європі.
Злинка містить активні речовини: дубильні, флавоноїди, холін, аскорбінова кислота, мінеральні солі, лімонен, терпінеол, дипентен та альдегіди. У народній медицині застосовується цей засіб з 18 століття.
Відвар злинки ефективно лікує людей,а також тварин при розладах органів травлення. Якщо раптом виникне харчове отруєння, ентероколіт, або запалення кишківника, допоможе злинка канадська (столова ложка подрібненої рослини на склянку окропу; пити впродовж 3 годин) .
Завдяки активності дубильних речовин відвар злинки використовують для миття голови при облисінні та випаданні волосся: беруть 30 грамів сировини, заливають 1л. окропу та відварюють 15 хвилин на маленькому вогні. Потім настоюють ще 2-3 години. Відваром полощуть волосся 2-3 тижні.
На Поліссі жінки при надмірних кровотечах, геморої рятуються також настоєм злинки, п'ють по столовій ложці 4-5 разів на день такий настій: одну столову ложку заливають склянкою окропу, настоюючи цілу годину.
Допомагає вона при запаленні сечового міхура, передміхурової залози (столова ложка на склянку окропу; випивають настій за 2 прийоми).
Злинкою лікують нерухомість хребта, суглобів (хвороба Бехтерева). Для цього столову ложку подрібненої надземної частини трави заливають склянкою окропу і настоюють пів години. Приймають по столовій ложці 4 рази в день за 20 - 30 хв. перед їдою. Збільшувати дозу не варто, оскільки може викликати закрепи.
Можна приготувати настоянку із злинки: 10 грам кореня залити 100 грамами горілки, і настояти 3 тижні в темному місці. До неї можна додавати 5 крапель спиртової настоянки кореня червоної або рожевої півонії. Таке поєднання краще і ефективніше лікує хворобу Бехтерева.
Не оминайте Злинку - заткни гузно. Вона дуже помічна.