Спрадавен утвердилася віра в його надзвичайні цілющі властивості про його невидиму, але могутню оберігаючу силу. Вона здатна давати порятунок людині від багатьох хвороб. Сила первоцвіту в його багатому хімічному складі, завдяки якому, відразу після танення снігів, його жовті квіти, з’являються перед теплим промінням сонця. Первоцвіт першим почерпнув ледь не всі вітаміни і своїм квітучим сяйвом мовби заохочує спожити його. Тож і збирають первоцвіт як харчову рослину для саталів, для додавання в супи і борщі. Запах від молоденьких листочків приємний, а смак пряний.
Віддавна первоцвіт використовують в народній медицині. Відвар квітів можна готувати з листям. Первоцвіт помічний при простуді, захворюваннях горла, запамороченні голови, безсонні, пропасниці, хворобах серця (особливо тахікардії), туберкульозі легень, при підвищенні нервової збудливості, подагрі, виразках і висипах, при ревматизмах, суглобовому болю, при виснаженні організму, після травм, операцій та хронічних хвороб. Первоцвіт поліпшує обмін речовин.
Як бачимо, ця рослина – справжня скарбниця від різних хвороб, тільки треба знати коли, як і від якої хвороби її вживати. Найосновніше і найпростіше – це напари. Столову ложку квітів і листків заливають склянкою окропу, настоюють 10 хв. Пити потрібно впродовж дня ковтками по 1 - 2 склянки, ним же можна полоскати ніс при нежитю.
Відвар зміцнює нерви. Його можна додавати до вина. Готують відвар в майже такому співвідношенні, як і напар: ложку первоцвіту в склянці води кип'ятять 1 - 2 хв і настоюють 10 хв. Пити потрібно по пів склянки двічі - тричі в день, або по столовій ложці 5 - 6 раз на день. Все це залежить від особливостей організму кожної людини, натомість корінь кипятять до 10 хвилин і стільки ж настоюють. Такий відвар помічний при бронхіті, запаленні легень, коклюші, хронічних закрепах, головних болях. Заспокійливу дію при запаленні суглобів, усіх хвороб сечостатевих шляхів і нирок, при лікуванні сухот, пропасниці корінь первоцвіту відварюють у молоці.
Порошок з висушених і розтертих листків вживають при авітамінозі, виснаженні організму, втраті апетиту, запаленні ясен. Вживати рекомендується по пів чайної ложки 3 - 4 рази в день запиваючи джерельною водою. Водний настій із порошку первоцвіту (чайна ложка на склянку води) в зимовий час надає сили та бадьорості.
При кашлі та хронічному бронхіті столову ложку суміші: квіток первоцвіту, трави хвоща польового, листя підбілу звичайного і подорожника великого, взятих у співвідношенні 4:3:1:2, настоюють 2 години в склянці холодної перевареної води, варять 5 хв на слабкому вогні, охолоджують, проціджують і п'ють теплим по 1 склянці на день за кілька прийомів.
Відваром первоцвіту відпоюють ослаблених тварин. Дикі тварини, птахи, на інтуїтивному рівні знають про чудодійну силу цієї рослини. Напровесні лосі, козулі із задоволенням ласують нею. То для них не лише наїдок, а й своєрідний курс оздоровлення після зими. За першим взятком до первоцвіту завжди поспішають бджоли.
Для лікування екземи, дерматозу роблять мазь, додаючи порошок первоцвіту до вазиліну.
Первоцвіту в природі, здавалось би, є вдосталь, одначе через масове збирання, природне споживання його внесено до Червоної Книги України.