Багаторічна трав‘яниста рослина, цвіте у березні- червні, зустрічається у світлих лісах.
Заготовляють надземну частину рослини під час цвітіння в сонячну погоду. Зібрану траву вберігають від злежування, бо вона легко запарюється і чорніє. Сушити слід зразу ж після заготівлі. Для цього сировину розстеляють тонким шаром на решітках у провітрюваному приміщенні, часто перевертаючи. В сушарнях температура не повинна перевищувати 50‘. Занадто повільне сушіння веде до почорніння зілля. При зберіганні суху сировину треба добре провітрювати.
Медунка, сама назва говорить за себе, має солодкий нектар і різнобарвні квіточки: на одному стебельці цвітуть рожеві, бузкові і сині квіти. На перший день цвітіння з’являється рожева квітка, на другий - бузкова, а на третій - синя. І так весь період цвітіння.
На латині медунка - Pulmonaria, тобто легенева трава, бо лікує запалення легень, лікує запалення всіх верхніх дихальних шляхів (кашель, застуда, застійні явища в легенях).
Медунка чистить кров, працює кровотворно у тих людей, які мають проблеми з кров’ю (лейкози, недокрів’я, кровотечі).
Отже, рослина виявляє протизапальну, відхаркуючу, в‘яжучу, сечогінну, пом‘якшуючу, кровотворну та метаболічну дію.
Медунка діє корисно на слизові оболонки дихальних шляхів та на процес звапнення туберкульозного вогнища, зменшує запалення і збільшує опірність на дію шкідливих летких речовин і пилу, полегшує розрідження виділень, які залягають у верхніх дихальних шляхах.
Медунка допоміжна при захворюваннях легень, вона особливо ефективна при катарі горла і бронхів, при утрудненому відхаркуванні, хрипоті і сухому кашлі.
Як приймати:
Внутрішньо:
Відвар трави( 1 ст. ложка трави на 1 склянку води,варити 10 хв) пити по пів склянки два рази на день як відхаркувальний засіб.