Деревій звичайний або білоголовник має своєрідний запах та ще й красиву квітку, що привертає увагу людей. Сакральна сила цієї рослини при вживанні її всередину посилює нашу психічну міцність. У стародавні часи його використовували в ритуальних обрядах.
Цілющі властивості рослини цінуються дуже високо, оскільки протягом багатьох тисячоліть у різних джерелах деревій згадується як ефективний лікувальний засіб. Комплекс хімічних речовин, що містить рослина, забезпечує багатосторонні терапевтичні властивості. Використовуючи деревій як кровоспинний засіб, слід надавати перевагу листю рослини, бо квітки такої дії не виявляють. Одна з народних назв деревію - серпоріз. Адже люди звертались до нього при порізах, подряпинах, синцях, пораненнях, - розминали листочки, і густий зелений сік прикладали до ран і ушкоджень, туго завʼязували. Трава деревію - дуже ефективний засіб при ангіні - у вигляді полоскань та вживання всередину.
У народній медицині деревій вживають всередину як засіб, що регулює обмін речовин, при відсутності апетиту, при слабкому травленні, при виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки, метеоризмі, при хворобах печінки, нирок і сечового міхура. А також помічний деревій при головному болю, при безсонні, нирковокамʼяній хворобі, нічному нетриманні сечі, при білях, для регулювання менструального циклу та як протиглисний засіб.
Відвари рослини пʼють при проносах, спазмах шлунку, гемороїдальних кровотечах. Рослина сприяє згортанню крові. Саме тому деревій із листочками кропиви використовували для припинення внутрішніх кровотеч: кишкових, легеневих, маткових, носових та виразкових.
У деревію звичайного є ще одна незвичайна властивість - збільшувати утворення молока у матерів, які годують немовлят.
При зовнішньому використанні настій трави деревію звичайного ефективний при гніздовому облисінні, геморої, герпесі, фурункулах і лускатому лишаю.
Якщо настоєм або відваром деревію обмивати лице, шкіра на ньому стає гладенькою, зникають висипи, дрібні тріщинки, запалення, вугрі, звужуються кровоносні судини. Якщо втирати настій деревію в шкіру голови, стимулюється ріст волосся.
Садівники примітили: сади, де росте деревій, оминають попелиці, щитівки, павутинні кліщі.
Зверніть увагу! Надмірне тривале вживання деревію спричинює запаморочення та висипи на шкірі.
Як приймати: Внутрішньо: 2 ст.л.трави залити півлітра води, до 1 хв кипʼятити (на водяній бані 10 хв кипʼятити), охолоне, процідити. Приймати теплим по половині-третині склянки 2-3 рази на день при гастритах, виразковій хворобі та як кровоспинний засіб. Настоянку трави( 30 г сировини на 100 г горілки настояти 7 днів) приймають по 20 крапель 3 рази на день перед їдою при дисменореї, стенокардії, кишкових спазмах.
Зовнішньо: настій трави (2 ст.л.сировини на 500 мл окропу настоюють 1 год) для обмивань, примочок, компресів (при вуграх, для лікування ран, виразок і фурункулів), місцевих ванн ( при геморої, лускатому лишаї й корості) і для втирань (1 раз на день для стимулювання росту волосся). Настій квіткових кошиків ( 1 ст.л.сировини на 200 мл окропу настояти 30 хв, процідити, охолодити) для компресів при надмірній жирності шкіри обличчя.